İZMİR URLA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MASALLAR URLA’DA DİLE GELİYOR…

  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün tüm resmi/özel okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik  uygulanan ‘Masallar Dile Geliyor’ Proje çalışmaları yaygınlaşarak devam ediyor. Öğrenci, öğretmen ve velilerimizin hayatına masallar renk katıyor.  
MASALLAR URLA’DA DİLE GELİYOR…

    Çocuklarımızın sosyal, duyuşsal ve bilişsel gelişimlerini desteklemek, onları teknolojinin olumsuz etkilerinden korumak için kendi kadim tarihimizden bulduğumuz çözümdür masal anlatıcılığı…

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Masallar Dile Geliyor projesi ile köklü kültür ve geleneklerimizde yer alan masal anlatıcılığını yeniden sınıflarımızda ve öğrencilerimizin evlerinde yaygınlaştırmayı hedefledik.

    Proje kapsamında;

* Velilerimizin evde televizyon, tablet, cep telefonu üçgeninden kurtulup çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmelerini hedefledik. Onlara gönderdiğimiz mektuplarla “Çocuklarınız ileride onlara hissettirdiğiniz güzel anları hiç unutmayacaktır, onlara bırakacağınız en önemli miras birlikte geçirdiğiniz en güzel anlardır” dedik.

*Öğretmenlerimizin rol modeller olarak öğrencilerimiz üzerindeki etkilerini çok önemsiyoruz. Öğretmenlerimize yönelik bilgilendirme toplantıları ve eğitimler düzenledik. Onların öğrencilere interaktif yöntemlerle masal anlatmalarını destekleyici etkinlikler önerildi.

* Öğrencilerimizin arkadaşlarına masal anlatmalarını sağladık. Etkin dinleme ve sözlü ifade becerilerinin gelişmesini hedefledik

*Sözlü kültürümüzün, geleneklerimizin bir parçası olan masalları ninelerimizden dedelerimizden dinlesin çocuklarımız dedik, yaşlılarımızı okullarımıza masal anlatmaya davet ettik

*Çocuklarımızın hayal güçleri gelişsin, kendi masallarını oluştursun, bunları da kitap haline getirip basalım, kalıcı hale getirelim istedik öğrencilerimiz milli ve manevi değerlerimize Masallarla içselleştirmesini destekledik.

    Bu kapsamda Urla Atatürk İlkokulu oluşturmuş olduğu Masal Odasında Masal Anlatma Etkinliği düzenledi. Etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın İzzet GÜNDÜZ, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerimiz Z. Zümrüt GÜRPINAR KAYA, Mustafa ŞİMŞEK, okul müdürlerimiz, öğretmen ve öğrencilerimiz katıldı. Etkinlikte Geleneksel Karagöz- Hacivat Gölge Oyunu Tiyatrosu Sanatçısı Ayhan LEYLEK ve davet edilen Özbekli nine Yücel AKSOY tarafından geleneksel masallarımız anlatıldı. Çocuklarımız Masal odasında masallar diyarına yolculuğa çıktılar. Gökten 3 elma düştü… Çocuklarımız afiyetle yediler…

     Atatürk İlkokulu oluşturduğu  Masal Odasını ildeki tüm öğrencilerin kullanımına açarak herkesi  okulunda masal anlatmaya ve dinlemeye davet ediyor. Proje kapsamında düzenlenen bu güzel etkinlik  ve oda için başta okul müdürü Nimet ARAS olmak üzere emeği geçen tüm öğretmen, veli ve okul aile birliği başkanlarına teşekkür ederiz.

     İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Yerel Projesi olan Masallar Dile Geliyor Projesi ile ilgili çalışmalar tüm okullarımızda sürdürülmektedir.

 23-03-201823-03-201823-03-201823-03-201823-03-201823-03-201823-03-201823-03-201823-03-201823-03-201823-03-201823-03-2018

Hacı İsa Mahallesi Ece Sokak No1 URLA /İZMİR - 0 (232) 7541017 / 7545776 / 7545617/ 7545698

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.